Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

3 lucruri pe care sa nu ti le spui vreodata daca vrei sa reusesti

Tags: dezvoltare personala, integritate, incredere, apreciere, incercare

Le-am auzit pe toate. E prea tarziu, nu stiu cum, sigur n-o sa reusesc, nu se poate si gata. De multe ori, pe toate in aceeasi fraza. Iar pe unele le stiu fiindca mi le-am spus si eu doar ca sa ma conving ca nu teama era cea care ma tinea pe loc, ci factori exteriori pentru care eu nu aveam nicio vina.
Dar aceasta atitudine prin care consideram ca ni se pun bete in roate de altii, de lume, de context, de univers, de ploaie, de prea mult soare, sunt doar scuze la care ne pricepem, din pacate, mult prea bine.

Din fericire, sunt toate false si nu reprezinta nimic real decat in masura in care noi le dam voie sa se manifeste. Ne spunem ca pentru noi e prea tarziu si atunci nu mai facem nimic. Insa anii trec si continuam sa regretam ca n-am inceput mai de tineri. Nu exista un timp mai potrivit decat momentul prezent pentru a face orice iti doresti. Si bucuria e ca peste cinci ani vei putea sa privesti inapoi si sa te bucuri ca ai inceput astazi.

Iata trei lucruri pe care nu ar trebui sa ti le (mai) spui:

1. Nu sunt suficient de bun ca sa fac asta.

Poate crezi ca nu esti pregatit sau suficient de bun ca sa faci un anumit lucru. Incearca si vei fi suprins sa vezi de ce esti in stare. Nu o sa fii expert din prima incercare. Continua sa incerci si continua sa te autodepasesti. Vei ajunge sa simti ceea ce nu ai mai simtit niciodata: o incredere pe care doar astfel de incercari ti-o construiesc.

2. Conteaza ce spun sau cred altii despre mine.

Nu ii lasa pe ceilalti sa te faca sa nu iti mai indeplinesti visele. Fa macar o data ceea ce altii ti-au spus ca nu se poate si o sa vezi cum dispare negativismul pe care pana acum ti l-ai servit. Oamenii care cred in tine sunt cei care te incurajeaza si care stiu ca poti realiza tot ceea ce iti propui. Fa ceea ce stii ca e corect si gandeste-te numai la ceea ce crezi tu despre tine, nu la ce cred ceilalti.

3. Am nevoie de aprecierea altora pentru ca actiunile mele sa conteze.

Trebuie sa faci ceea ce stii ca este bine chiar si atunci cand nu te vede nimeni. Integritate inseamna sa nu te comporti diferit atunci cand esti singur si sa continui sa faci lucrurile bune fiindca asa e corect si nu fiindca cineva o sa te aplaude sau felicite la sfarsit. Nu astepta recunostinta din partea celorlalti pentru fiecare efort pe care il depui. Si nu iti regreta eforturile atunci cand nu ti se multumeste.
Autor: Mihaela Pascu


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant


Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016