Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

3 tipuri de prieteni falsi pe care trebuie sa ii concediezi din viata ta

Tags: prieteni falsi, persoane mincinoase, persoane egoiste, vampiri de energie

De cate ori ai analizat persoanele din viata ta? Daca nu ai facut-o pana acum, ar trebui sa incepi sa te uiti cu atentie la prietenii pe care ii ai. Esti sigur ca te merita?
Trebuie sa fim constienti de faptul ca viata este prea scurta pentru a fi inconjurati de oameni care sa stea in calea fericirii noastre. Bineinteles, cu totii avem zile in care nu vrem sa avem pe nimeni langa noi si nimeni nu ne poate intra in gratii, insa nu la acele situatii facem referinta. Exista in vietile noastre diferite persoane care pur si simplu in loc sa ne ajute, ne fac viata mai grea sau chiar neplacuta uneori.
 
Iata trei tipuri de "prieteni" pe care ar trebui sa nu ii ai:
 
1. Vampirii de energie
 
Unele persoane pur si simplu te extenueaza. Dupa ce interactionezi cu ei te simti mai obosit si mai stresat decat erai inainte de discutia cu acestia. Acesti oameni au impresia ca rolul cunostintelor si prietenilor pe care ii au este sa ii faca pe ei sa se simta bine netinand cont de cei de langa ei. Probabil, toti am avut un prieten care tot timpul vorbea despre ce probleme avea si cat de greu ii este dupa o despartire sau concediere.
 
Mai mult decat atat, indiferent cat de mult ii asculti, cat de mult sprijin le oferi, indiferent cat de mult incerci sa le rezolvi problemele, la un moment dat acestia vor considera ca nu este de ajuns tot ceea ce faci si vei ajunge sa te concentrezi mai mult pe problemele lor decat pe cele pe care le ai tu. Gandeste-te bine la prietenii si colegii care vor doar sa primesca atentie din partea ta, insa ei nu ofera nimic in schimb. Crezi ca acele persoane merita cu adevarat acest lucru?
 
2. Eu, eu si iar eu
 
Mai mult ca sigur, toti cunoastem o persoana care tine cont numai de sine. Acea persoana care se intereseaza numai de bunastarea personala indiferent daca pentru acest lucru trebuie sa raneasca si sa ignore persoanele din jur. Toti il stim pe acel prieten sau coleg care se plange tot timpul si cere ajutor prin faptul ca se plange tot timpul, deoarece te face sa te simti obligat sa il ajuti. Cel mai bun lucru pe care il poti face este sa te detasezi de acest tip de persoana sau sa incerci sa ii explici ca ceea ce face nu este bine pentru cei din jur dar nici pentru sine, cu toate ca pe moment persoana respectiva are impresia ca ii este bine. 
 
3. Cei care mint
 
Daca ma minti o data, sa iti fie rusine. Daca ma minti a doua oara, sa imi fie rusine, insa daca ma minti si pentru a treia oara este vina mea pentru ca stau langa o asemenea persoana. Aceasta sintagma ar trebui sa ne dea de gandit tuturor, deoarece in definitiv este vina noastra daca acceptam ca cineva sa ne minta tot timpul. Este adevarat ca vampirii de energie si egoistii iti pot face viata mai grea, insa cei care ne mint ne pot declansa probleme de ordin moral. 
 
Cel mai bun lucru pe care il poti face este sa iti dai seama ca daca stai pe langa aceste persoane nu vei avea decat de pierdut si trebuie sa te motivezi pentru a te indeparta de ele. Acest lucru te va ajuta foarte mult si iti va oferi oportunitatea de a cunoaste oameni care te merite cu adevarat, care nu iti iau energia si care nu te mint.

 
Autor: Ana Tudor


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 3.3 din 5 - 5 voturi.

Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 2 comentarii

nitu maricica 16-Ian-2019 18:53:00
ma voi pronunta dupoa studiu
petrache teleman 12-Feb-2013 08:13:06
Apreciez deosebit de mult articolele publicate de redactorii revistei dumneavoastra la rubrica "Dezvoltare personala".
Va urez mult succes in continuare.

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016