Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

5 secrete pentru un 2014 mult mai productiv decat anul trecut

Tags: dezvoltare personala, organizare, exercitii, productivitate, organizati, disciplinati

Am privit in urma si mi-am dat seama ca as fi putut face mult mai multe lucruri daca as fi fost mult mai organizata. Iar "Asa sunt eu!" nu este, nu a fost si nu va fi niciodata un argument valabil, fiindca putem invata sa fim organizati si disciplinati tot asa cum putem fi bucatari priceputi.

Nu exista oameni dezorganizati care sa nu poata invata sa fie organizati asa cum nu exista oameni care s-au nascut cu talentul de a fi nepriceputi in bucatarie.

Iata, asadar, cinci lucruri pe care sa le facem zi de zi pentru a ne antrena mintea sa iasa din vechile tipare si sa ne aduca rezultate de care sa fim nu doar uimiti, ci si mandri:

1. In fiecare dimineata, facem cateva exercitii. Nu avem nevoie de o jumatate de de ora pentru a ne pune sangele in miscare, zece minute vor fi suficiente. Ne vom simti instantaneu mai bine dupa ce facem exercitiile de inviorare.

2. Incepem ziua cu un elixir de energie. Veti simti efectul imediat dupa ce beti un smoothie verde pregatit din doar cateva ingrediente: un mar, o banana, o portocala, o mana de frunze de spanac proaspat, jumatate de castravete si apa. E gata in doar cateva clipe si e sanatate curata!

3. Ne alegem cele mai importante sarcini ale zilei. Ne gandim ce am vrea sa taiem de pe lista neaparat astazi si alegem trei sarcini pe care nu vrem sa le mai amanam. Urmatoarele ore ne stau la dispozitie pentru ca seara sa ne putem relaxa bucurosi ca am indeplinit ce ne-am propus de dimineata.

4. Facem curat in programul din ziua respectiva. Daca avem intalniri stabilite atunci cand ar trebui sa indeplinim una dintre sarcinile pe care le-am ales, amanam intalnirile pentru o alta ora. Incercam sa nu lasam nimic sa ne distraga atentia de la indeplinirea celor trei obiective.

5. Analizam ce avem de facut mai departe. Este important sa ne analizam progresul, dar si actiunile viitoare, pe cat posibil. Luam astfel o pauza la jumatatea zilei si ne punem ordine in ganduri stabilind ce avem de facut in continuare, ramanand la fel de concentrati ca si pana acum.
Autor: Mihaela Pascu


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant


Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016