Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

12 scuze care te impiedica sa fii cel mai bun

Tags: scuze frecvente, temeri, frici, dezvoltare personala, sa fii cel mai bun, realizari

Cum se face ca fiecare dintre noi este de cele mai multe ori cel mai rau dusman al sau? Cu toate ca stim ca ar trebui sa gandim pozitiv sau sa realizam anumite sarcini, simtim ca nu suntem indeajuns de buni sau de inteligenti pentru a realiza tot ce ne-am propus initial.
Putem invoca o multitudine de scuze, iar in continuare le vom analiza pe scurt pe cele mai frecvente dintre acestea.
 
1. Nu am cunostintele necesare
Cu siguranta aceasta nu este o scuza buna. Poti gasi aproape orice informatie pe internet sau in carti de specialitate. Informatia a devenit mai accesibila ca oricand. Daca iti lipsesc cunostinte specifice intr-un anumit domeniu, poti face niste cursuri suplimentare. Totul este sa iti doresti sa fii curios si sa doresti sa inveti. Nu ar trebui sa te opresti niciodata din invatat. Accepta orice provocare de a-ti imbogati cunostintele.
 
2. Nu cunosc oamenii potriviti
Aproape oricine poate fi gasit acum prin intermediul retelelor de socializare: Facebook, Twitter sau LinkedIn. Daca dai dovada de putina rabdare si esti sociabil din fire, poti intra in contact cu oamenii potriviti. Nu te vei imprieteni peste noapte cu nimeni, insa daca iti propui sa cunosti oamenii potriviti, acum ai posibilitatea.
 
3. Nu am bani suficienti
Poate ca nu ai banii necesari acum, dar asta nu inseamna ca nu ii poti obtine. Fa eforturi, economiseste, redu cheltuielile inutile. Chiar daca situatia pare intunecata din acest punct de vedere, intotdeauna vor exista oportunitati. Totul este sa le vezi si sa le fructifici la momentul oportun.
 
4. Nu imi poti permite sa iti asumi un risc in momentul de fata
Daca nu acum, atunci cand? Ce astepti de fapt? Aceasta este scuza tuturor celor care se tem de necunoscut. Adevarul este ca nu iti poti permite sa NU iti asumi un risc in momentul de fata. Daca ai o idee buna, ai ceva in care crezi cu adevarat, nu mai sta pe ganduri. Care este cel mai rau lucru care se poate intampla? Sa nu reusesti. Insa daca nu faci nimic cu siguranta nu vei reusi.
 
5. E prea greu
Tot ce merita cu adevarat este greu de realizat. De cate ori te-ai simtit implinit dupa ce ai realizat lucruri marunte pentru care nu a trebuit sa depui efort?
 
6. Nu vreau sa gresesc
Doar din greseli poti invata. Daca te temi sa nu gresesti, inseamna ca nu esti dispus sa iti asumi niciun risc vreodata. Si ghici ce? Lucrurile nu se intampla de la sine oamenilor care stau linistiti si nu isi asuma niciun risc din teama de a nu gresi. Incearca, testeaza-ti limitele.
 
7. Altcineva face deja acest lucru
Si ce daca? Poate ca tu vei face acelasi lucru in alt mod sau mai bine.
 
8. Imi este frica de ce vor zice ceilalti
Vrei sa faci o schimbare majora dar iti este teama de ce vor spune prietenii si familia? Uneori dramatizam lucrurile fara rost. De multe ori ceialalti sunt prea preocupati cu propriile lor probleme si nu le pasa atat de mult ce faci tu. Si chiar daca ceilalti nu vor fi de acord cu decizia ta, acest lucru nu ar trebui sa te impiedice sa faci ceea ce iti doresti cu adevarat.
 
9. N-am mai facut niciodata asa ceva
Gandeste-te cate lucruri din trecut au fost facute pentru prima oara. Cam toate, nu-i asa? A existat o „prima data” pentru orice si va exista in continuare. Aceasta temere nu isi are rostul, este vorba de aceeasi frica de necunoscut descrisa mai sus.
 
10. Nu sunt suficient de bun
Nu poti excela in toate domeniile. Insa poti invata si incerca sa devii mai bun intr-un anumit domeniu sau poti angaja o persoana extrem de calificata care sa indeplineasca acel rol.
 
11. Nu am noroc
Norocul ti-l faci singur. Daca vei considera ca unii oameni sunt pur si simplu mai „norocosi” si prin urmare tot ce faci este inutil, atunci nu vei reusi niciodata. Actioneaza in loc sa gasesti astfel de scuze.
 
12. Nu are rost sa incerc
Cu o astfel de atitudine chiar nu are rost sa incerci. Incepe sa gandesti pozitiv si vei observa ca are intr-adevar rost sa incerci. Daca nu incerci, nu vei sti niciodata ce-ar fi putut sa fie. Chiar daca esuezi, macar ai incercat si macar nu vei ramane cu regrete.
Autor: Adelina Moisan


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant


Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016