Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

4 mesaje pe Twitter care au captivat o lume intreaga

Tags: twitter, tweet, batman, cairo, justin bieber

Unele tweet-uri au facut istorie. Altele sunt simple martore ale modului in care cultura si comunicarea evolueaza. De la primele cereri in casatorie, la conturi ale unor personaje de fictiune (ca Batman, de exemplu), Twitter este un isntrument important al felului in care comunicam unii cu ceilalti, in care consumam stirile si reactionam la propria cultura.
1. Kenneth Cole, creator de moda, a scris urmatorul mesaj despre protestele din Cairo: "Milioane de oameni fac o zarva nemaipomenita in Cairo. Se zvoneste ca au auzit ca noua noastra colectie de primavara este acum disponibila online la http://bit.ly/KCairo -KC". 
 
Kenneth Cole a indepartat mesajul ofensator si si-a cerut scuze pe pagina sa de Facebook: "Imi cer scuze tuturor celor care au fost jigniti de mesajul meu lipsit de bun-simt despre sitatia din Egipt. Mi-am dedicat viata constientizarii problemelor sociale grave si incercarea mea de a aborda cu umor situatia unei natiuni care incerca sa se elibereze de opresiune a venit intr-un moment nefericit si complet inadecvat".
 
2. Justin Bieber s-a razbunat pe un fan mult prea agresiv, publicandu-i acestuia numarul de telefon, ca si cum ar fi fost al lui. Telefonul a sunat non-stop o buna perioada de timp, numarul mesajelor inregistrate depasind 26.000.
 
3. Primul tweet in direct din spatiu a fost trimis, la inceputul anului 2010, de pe Statia Spatiala Internationala de astronautul Mike Massimino si spunea urmatoarele: "Salut, Twitterverse! Suntem acum IN DIRECT de pe Statia Spatiala Internationala, primul tweet live din spatiu. Mai multe mai tarziu! Astept raspunsul vostru!".
 
4. Fara a sti exact ce se intampla, utilizatorul de Twitter @ReallyVirtual a inceput sa scrie despre un elicopter prabusit in orasul sau. Orasul se numea Abbottabad, iar evenimentul aviatic a fost momentul care a dus la moartea lui Osama Bin Laden.

 
Autor: Alina Negrutiu


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant


Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016