Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

16 termeni pe care nu trebuie sa ii folosesti atunci cand te descrii

Tags: termeni pentru descriere, om de strategie, deschidere pentru colaborari

Imagineaza-ti urmatorul lucru. Intalnesti o persoana noua care te intreaba: "cu ce te ocupi?", iar tu ii raspunzi "sunt arhitect". Apoi ea iti raspunde "intr-adevar? Ai facut schita vreunei cladiri cunoscute?" Tu ii dai urmatorul raspuns "este posibil, eu si echipa mea am realizat noul centru studentesc de la universitate". Apoi ea afirma mirata "Wow, aceea chiar este o constructie frumoasa." Dupa cum observati, fara a ne stradui prea mult, fara a oferi prea multe detalii, am reusit sa facem o impresie buna.
Acum imaginati-va urmatoarea situatie: Esti intrebat "cu ce te ocupi?" oferi urmatorul raspuns: "sunt pasionat, inovativ, dinamic si fac parte dintr-o echipa de oameni talentati care lucreaza in domeniul arhitectural cu scopul de a crea si a imparti lumii intregi noi opere de arta, la un nivel cat mai inalt."
 
Sesizati diferenta dintre cele doua cazuri? Se pare ca atunci and folosim prea multe cuvinte pentru a descrie meseria pe care o avem si atunci cand ne implicam prea tare in descrierea acesteia, cei de langa noi nu interpreteaza foarte bine informatia pe care noi le-o oferim. Ceea ce trebuie sa spunem despre noi atunci cand suntem pusi sa ne descriem sau pur si simplu cand un amic ne intreaba ce facem pentru a trai?
 
Iata o lista de cuvinte pe care oamenii din jur ar trebui sa le foloseasca pentru a te descrie, nu tu, asadar, scoate-le din vocabular atunci cand vorbesti despre tine:
 
1. Inovator
 
2. Clasa superioara
 
3. Autoritate
 
4. Orientare spre rezultate
 
5. Furnizor global
 
6. Motivat
 
7. Creativ
 
8. Dinamic
 
9. Guru
 
10. Custode
 
11. Pasionat
 
12. Unic
 
13. Incredibil
 
14. Antreprenor de elita
 
15. Om de strategie
 
16. Deschis in fata colaborarilor 


 
Autor: Ana Tudor


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot.

Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016