Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

8 pasi pentru a scrie cu constiinciozitate pe blog

Tags: blogging, organizare, pagini web, postare blog

Chiar daca am inteles de multa vreme importanta postarii cu regularitate pe blog, mi-a luat zile bune pana sa descarc niste fotografii din aparat pentru a le edita si pentru a le incarca pe blog. E drept, au fost niste zile mai aglomerate, dar am prins mereu cel putin 30 de minute in care as fi putut sa postez si sa nu imi neglijez astfel cititorii.
Ce m-a oprit? Care a fost factorul care m-a facut sa nu incep cu aceasta sarcina imediat dupa deschiderea calculatorului? Cel mai probabil, e-mail-urile primite, chat-ul deschis si site-urile pe care trebuia neaparat sa le verific au contribuit la o noua amanare. In acelasi timp insa, ce s-ar fi intamplat daca site-urile pe care le-am vizitat nu ar fi fost actualizate? M-as fi enervat ca mi-am pierdut timpul si as fi intrat doar peste alte trei zile, sa zicem.

Stiu insa ca pentru a posta in mod periodic pe blog trebuie sa imi stabilesc un set de reguli pe care sa le urmez ulterior cu sfintenie.

1. Mai intai, trebuie sa aleg un loc linistit in care sa scriu.

2. Inainte sa incep, ma voi concentra numai asupra prezentului si voi incerca sa scap de celelalte ganduri care imi distrag atentia.

3. Inchid orice alte pagini de web sau aplicatii care m-ar putea intrerupe.

4. Imi creez starea necesara pentru a atrage inspiratia. Pentru unii functioneaza muzica, pentru altii ceaiul, cafeaua etc.

5. Nu imi fac griji cu privire la ce o sa scriu, dar nu uit de regulile pe care le-am invatat deja.

6. Am grija ca fiecare rand pe care il scriu sa reprezinte valoare pentru cel care citeste.

7. Imi fixez o perioada de postare (de 3 ori pe saptamana sau zilnic, de exemplu).

8. Daca stiu ca timpul imi permite, fixez si o anumita ora pentru a indeplini aceasta activitate.

In esenta, totul tine de organizare. Chiar daca aceste reguli functioneaza in cazul unor persoane, s-ar putea sa nu dea roade in cazul cuiva care nu are un program fix sau care trebuie sa lucreze mereu in medii in care alti oameni nu s-ar putea concentra. Asa ca fiecare trebuie sa isi gaseasca metodele prin care sa indeplineasca astfel de sarcini in cazul in care doresc ca blogul sa devina mai mult decat un simplu "jurnal".

Autor: Mihaela Pascu


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 2.75 din 5 - 2 voturi.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant


Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016